کمک به آنها که مشکل دارند

بسم الله الرّحمن الرّحیم


برادر و خواهر گرامی کمک به نیازمندان همیشه که لازم نیست مالی باشه ؛ شما اگر از اثر دلشاد کردن یه بنده ی خدا خصوصاً اگر با ایمان و متدیّن باشه در زندگی خودتون باخبر باشید به هر شکلی که بتونید بهش کمک میکنید ؛‏ آخه به چی و به کی قسم بخورم که نه تنها برای آخرتتون که برای دنیاتون هم کمکه ، مگه غیر از اینه که علم امروز هم ثابت کرده که دعای دیگری در حق آب چه نظمی رو به مولکولهای آب بخشیده و در او اثر گذاشته ، شما باورتون نمیشه که دعای چند نیازمند که دعاهاشون هم با کلّی دلشکستگی همراهه در زندگی شما اثر خواهد کرد ؟


باورتون بشه و امتحان کنید .و بدونید که لازم نیست که کمک مالی بکنید ؛ گرچه اونهم به جای خودش خیلی با ارزشه و لازم ولی هر کسی به اندازه ی توانش و نیازش به دعای دیگران خوبه که قدمی برداره ،‏یکی از دوستان وبلاگ نویس مذهبی که عضو هیئت علمی دانشگاه هم هست ‏؛  قصد قربونی کردن دو گوسفند در روز عید قربان داشت . خوب این عزیز میتونست مثل خیلی کسای دیگه که قربونی می کنن و به همسایه هاشون و به آشناهای خودشون میرسونن این کار رو انجام بده ولی کار زیبایی که کرد اینکه با بنده تماس گرفت و به کمک هم توانستیم گوشتها رو به 15 نیازمند برسونیم ؛ به کسانی که شاید خرید یه مقدار گوشت براشون کاری بسیار دشواره و همونطور که میدونید باید هر چند وقت یکبار حتماً پروتئین خورده بشه پس خیلی کار بزرگی بوده گرچه شاید بعضیها فکر کنن که کار شاقّی هم نبوده ولی اگر خودتون رو جای مادری بذارید که دلش میخواد یه غذای خوب و مقوّی برای بچّه خودش تهیّه کنه ولی امکانش رو نداره و خیلی وقتها با خواسته ی فرزندش باید با بی اعتنایی کنار بیاد و یا خودتون رو جای پدری که امکان کار رو نداره و از پا افتاده بذارید ، اونوقته که ارزش این کار رو بهتر درک میکنید .


در هر صورت فقط کافیه که آدمی بخواد کاری بکنه و قدمی بر داره ؛‏ بعضی از این اشخاص فقط باید راهنمایی بشن ؛‏ کمک فکری بشن ؛‏ مشاوره بهشون داده بشه ، آدرس بعضی از مؤسّسات و مراکز خیریّه بهشون داده بشه و بعضی .....


خلاصه ی کلام اینکه هر کسی به اندازه ای که میتونه کمک کنه ،‏ بعضی از این افراد دنبال کار هستند و بعضی نیاز به کار در خانه دارند و ...


شما هم میتونید کمک کنید ، میگید نه ؟حالا بشنوید تا عرض کنم :


میتونید وسائل و کیف و کفش و لباسی رو که اضافه دارید و یا اطرافیانتون دارن رو به ما یا یه خیریّه ی دیگه که دم دستتونه ببرید و مطمئن باشید که هستند کسانی که بخوان از اونها استفاده کنن. همین خیلی کمکه ، باور کنید که کار کمی نیست ،‏ و یا مثلاً دیگران رو تشویق به کمک کنید ‏، اگر شما ندارید یا نمیتونید کمک کنید از مشکل دیگران با خبر بشید و به کسانی که میتونن نیازشون رو ابلاغ کنید و از فکر و ابتکار خودتون بهره ببرید و هر طور که خدا رو خوش میاد از اختلاف طبقاتی موجود کم کنید . این یه وظیفه است و الّا باید در قیامت جواب بدیم که چرا بی تفاوت بودیم . کسانی رو که ما الگوی خودمون میدونیم بی تفاوت که نبودند هیچ در این امور اوّلین بودند و الگو بودند و رسیدگی به نیاز بقیّه براشون بسیار مهم بوده ، به نمونه ای از این موارد اشاره شده در سایت      فرهنگی تبیان     نظری داشته باشید .


حضرت امام رضا علیه السلام می‎فرمود: خداوند عزوجل دانا بود که هر انسانی قدرت آزاد کردن بنده ندارد. برای ایشان راهی به بهشت قرار داد، یعنی مقابل آزاد کردن بنده غذا دادن به فقرا را قرار داد که هر شخص بتواند به واسطه آن به بهشت رود.


خدایا تو خود رهنمای ما باش


                                                    آمین یا ربّ

/ 1 نظر / 21 بازدید